Siirry sisältöön

Tori-ilta 8.7. 1Tipe & Antivalent

Aika
Paikka
Kurikan tori, Asematie 8, 61300, Kurikka
Ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan Karttalinkki Maksullisuus
Maksuton
Järjestäjä
Kurikan kaupunki - kulttuuritoimi, lauri.mantykoski@kurikka.fi, 044 702 2464

Kurikan torilla 8.7. nähdään esiintymässä valovoimaiset 1Tipe ja Antivalent! 

1Tipe on seinäjokinen laulaja-lauluntekijä, jonka omaperäinen musiikki yhdistelee genrerajoja suurin ottein aina menevästä rockista kokeelliseen jazziin. 1Tipen lauluissa kuullaan tarinoita ihmiselosta ja sen kauneudesta, elämän ihmeellisyydestä sekä maailman tuuliin hukkuneesta haikeudesta. Yksityiskohtaiset tarinat heräävät henkiin esiintymislavoilla, jotka täyttyvät taitavan yhtyeen soitosta, värisyttävästä energiasta ja suurista tunteista.

1Tipe nähdään keikkalavoilla uudistuneen kokoonpanon kanssa keväällä 2025. Keikoilla kuullaan kappaleita artistin kahdeksan vuotisen uran varrelta, joista taidokas yhtye on sovittanut uusia versioita. Lauluntekijän albumit ”Mä en jaksa olla ruotsin tunnilla enää”, ”Loppuiko Sota Sunnuntaina” ja ”kesä on aina myöhässä” nousevat valokeilaan uudella tavalla!

Antivalent on modernin alternative rockin viisikko, joka yhdistää musiikissaan raskaat sävelet, pehmeät melodiat ja syvälle iskevät teemat. Yhtyeen kansainvälinen ja latautunut soundi vangitsee kuulijan ja vie matkalle läpi elämän ja tunteiden vuoristoradan. Jo energisen musiikkinsa kaveriksi bändi tarjoilee vähintään yhtä energisen liveshown, joka kokonaisuutena valloittaa niin visuaalisesti kuin auditiivisestikin.