Siirry sisältöön

Etsivä nuorisotyö

Etsivä nuorisotyö on erityisnuorisotyötä, jonka tavoitteena on olla läsnä nuorten keskuudessa ja tarjota mahdollisuus turvalliseen ja luottamukselliseen aikuiskontaktiin. Etsivä nuorisotyö etsii nuoren kanssa ratkaisuja nuoren pulmiin ja kysymyksiin ja auttaa nuorta saavuttamaan tarvitsemansa palvelut.

Etsivän työn ensisijaisena tehtävänä on auttaa alle 29-vuotiaita nuoria, jotka ovat koulutuksen tai työmarkkinoiden ulkopuolella tai jotka tarvitsevat tukea saavuttaakseen tarvitsemansa palvelut. Etsivä nuorisotyö tarjoaa nuorelle varhaista tukea, jos nuori sitä itse haluaa.

Kurikan etsiviin nuorisotyöntekijöihin voit ottaa yhteyttä puhelimella, sähköpostilla, facebookin kautta tai tulemalla toimistoomme nuorisotalo Kurnun toiseen kerrokseen. Tapaamme nuoria myös Jurvan nuorisotilalla. Älä murehdi yksin, me voimme auttaa. Ota rohkeasti yhteyttä.

Toimisto:
Nuorisotalo Kurnu,
Keskuspuistikko 20, Kurikka

Nuorisotila Wilhola
Knuuttilantie 6, Jalasjärvi

Etsivä nuorisotyö Facebookissa
Latva-Reinikka-Courela Outi
etsivä nuorisotyöntekijä
outi.latva-reinikka-courela@kurikka.fi
044 715 0940
Mattila Roosa
etsivä nuorisotyöntekijä
roosa.mattila@kurikka.fi
044 715 0913
Niemelä Hannele
etsivä nuorisotyöntekijä
hannele.niemela@kurikka.fi
044 335 5283

Time out! Aikalisä! Elämä raiteilleen

Time out! Aikalisä! Elämä raiteilleen -toimintamalli tarjoaa psykososiaalisia tukitoimia nuorten miesten syrjäytymiskehityksen ehkäisemiseksi. Toimintamalli mahdollistaa aktiivisen tuen tarjoamisen nuorille miehille kutsunnoissa ja varusmies- tai siviilipalveluksen keskeytyessä.

Lisätietoja toimintamallista

Time out! –ohjaajat Kurikassa:

Etsivät nuorisotyöntekijät

Männikkö Minna
Etsivä nuorisotyöntekijä
minna.mannikko@kurikka.fi
044 3355 317
Niemelä Hannele
etsivä nuorisotyöntekijä
hannele.niemela@kurikka.fi
044 335 5283

Terveydenhoitajat

Kivipelto Tiina
Terveydenhoitaja
tiina.kivipelto@jikky.fi
040 7180 678
Linna Tiina
Terveydenhoitaja
tiina.linna@jikky.fi
044 7902 317
Uusitalo Katariina
Terveydenhoitaja
katariina.uusitalo@jikky.fi
050 3591 046

Koulukuraattori

Laitila Jukka
koulukuraattori
jukka.laitila@kurikka.fi
040 487 9100