Siirry sisältöön

Päivystys ja yhteystiedot

Eläinlääkäripäivystys

Päivystys on tarkoitettu kaikille Ilmajoen ja Kurikan alueen eläimille ja se toimii ympäri vuorokauden. Päivystyksessä hoidetaan ensisijaisesti sellaiset sairastapaukset, jotka eivät voi kiireellisyytensä takia odottaa virka-aikaan asti. Arkisin klo 9.00 – 12.00 kiireellistä hoitoa vaativissa sairastapauksissa yhteydenotot soittamalla alla oleviin eläinlääkäreiden numeroihin.

Päivystävän eläinlääkärin (tuotanto- ja lemmikkieläimet) tavoittaa kiireellisissä sairastapauksissa arkisin klo 12:00 – 07:00 sekä viikonloppuisin ja pyhinä numerosta 0600 399 005 (3,03 € /min).

Eläinlääkärien puhelinaika arkisin klo 8:00 – 9:00. Yhteydenotot soittamalla alla oleviin eläinlääkäreiden numeroihin.

Eläinlääkäripäivystys
0600 399 005 (3,03 € /min)

Kurikan eläinlääkäri

Kärrytie 5, 61300 Kurikka
Toimipiste Google Maps -karttapalvelussa

Kurikan eläinlääkärit hoitavat lemmikki- ja tuotantoeläinpraktiikkaa vuoroviikoin.

Lipasti Aurora
eläinlääkäri
aurora.lipasti@kurikka.fi
050 535 6406 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00)
Kärrytie 5, 61300 Kurikka
Ala-Kurikka Eve
eläinlääkäri
eve.ala-kurikka@kurikka.fi
050 535 6406 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00)
Kärrytie 5, 61300 Kurikka

Ilmajoen eläinlääkäri

Jaakonkuja 13, 60800 Ilmajoki
Toimipiste Google Maps -karttapalvelussa

Rintala Elina
eläinlääkäri
elina.rintala@kurikka.fi
040 036 2232 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00.)
Jaakonkuja 13, 60800 Ilmajoki
Lohikoski Sari
eläinlääkäri
sari.lohikoski@kurikka.fi
040 036 2232 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00.)
Kärrytie 5, 61300 Kurikka ja Jaakonkuja 13, 60800 Ilmajoki

Jalasjärven eläinlääkäri

Koskitie 8 A, 61600 Jalasjärvi
Toimipiste Google Maps -karttapalvelussa

Keski-Opas Eliisa
Eläinlääkäri
eliisa.keski-opas@kurikka.fi
040 7201 471 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00)
Koskitie 8 A, 61600 Jalasjärvi
Hietanen Leena
eläinlääkäri
leena.hietanen@kurikka.fi
040 036 9542 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00.)
Koskitie 8 A, 61600 Jalasjärvi

Jurvan eläinlääkäri

Viitaharjuntie 10, 66300 Jurva
Toimipiste Google Maps -karttapalvelussa

Rantala Anu-Riikka
eläinlääkäri
anu-riikka.rantala@kurikka.fi
040 715 3595 (Puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00.)
Viitaharjuntie 10, 66300 Jurva

Ympäristöterveysjohtaja

Asematie 5, 60800 Ilmajoki
Toimipiste Google Maps -karttapalvelussa

Pusaa-Neste Saana
ympäristöterveysjohtaja
saana.pusaa-neste@kurikka.fi
0400 264 036
Asematie 5, 60800 Ilmajoki