Siirry sisältöön

Kurikan kampuksen Rekrymessuilla töitä ja tekijöitä

Kurikan kampuksella on esillä monipuolisia työmahdollisuuksia kesätöistä pidempiaikaisiin töihin Rekrymessuilla 30.1.2026 klo 11-14.

Perinteeksi muodostuneet kampuksen Rekrymessut ovat tänä vuonna samalla Suupohjan työllisyysalueen rekrymessut. Työllisyysalueen mukanaolo tarkoittaa, että työnantajia ja työnhakijoita on mukana aikaisempaa laajemmalta alueelta ja suuremmalla ikähaarukalla.

”Tapahtuma on erinomainen tilaisuus hankkia työntekijöitä ja olla näkyvillä tulevaisuuden tekijöille, sillä jo kampukselta mukana on lähes 700 toisen asteen opiskelijaa”, toteaa Kurikan kaupungin yritysasiantuntija Jussi-Pekka Kurikka.

Kuvituskuva aiemmilta Rekrymessuilta. Heidi Talvitie / Kurikan kaupunki

Työllistymismahdollisuuksia tapahtumassa on esittelemässä kymmeniä työnantajia ja organisaatioita.

Kampuksen rekrymessuja on järjestetty vuodesta 2020 alkaen, ja useat työnantajat ovat olleet mukana tapahtumassa joka vuosi alusta alkaen.

”Työnantajien palaute on ollut joka vuosi positiivista, mikä kertoo tapahtuman toimivuudesta. Joka vuosi näiltä messuilta moni työnanantaja löytää tekijän avoimeen paikkaan ja moni työnhakija löytää itselleen töitä.”, Kurikka kertoo.

Kampuksen rekrymessut on kävijöille maksuton, ja messutapahtuma on avoinna osallistujille 30.1.22026 klo 11-14.

Lisätietoja:

Kurikka Jussi-Pekka
yritysasiantuntija
jussi-pekka.kurikka@kurikka.fi
044 760 9122